Bo wolność jest darem…

Aktualności

13 stycznia – dzień, który dla wszystkich mieszkańców Litwy jest symbolem braterstwa i jedności w walce o wolność. Konstanty Ildefons Gałczyński pisał, że „gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła”. Przed laty takie właśnie skrzydła wzniosły ponad przeciętność i ograniczenia tak wiele osób, dzięki którym cieszymy się dziś wolnością. Naszym zadaniem jest ją chronić. Uczą nas tego bohaterowie wydarzeń z 1991 roku, ale też młodzi chłopcy z „Szarych Szeregów”.

Pamiętając ich słowa, że „łatwiej u nas o wielkie czyny w chwilach zapału niż o wytrwałość i codzienne bohaterstwo przy znoszeniu trudnych obowiązków. Łatwiej u nas umrzeć dla Ojczyzny niż ofiarnie dla niej żyć” (A. Kamiński, Kamienie na szaniec) na lekcjach języka polskiego wrastamy w wartości patriotyczne i mówimy głośne „jestem przeciw…” zniewoleniu, ograniczeniu, wojnie... Do akcji upamiętnienia tych wydarzeń włączyli się uczniowie wszystkich klas poprzez przygotowanie plakatów, wierszy, symboli.

Co ważne, do wykonania prac wykorzystane zostały wszystkie formy plastyczne, ale uczniowie klasy 5b i 6d pod czujnym okiem pani Jolanty Griškevičė zastosowali metody poznane na lekcji informatyki. Tematy prac: „Dziękuję za wolność” (klasy 5.) i „Bo wolność jest darem” (klasy 6-8.) niosą ważne przesłanie nie tylko o rzeczywistości wojennej, przeżywanej z bohaterami „Kamieni na szaniec”, to również hołd dla tych, którzy w styczniowy, mroźny dzień wywalczyli wolność naszej Ojczyźnie-Litwie.