Tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych

Nauk przyrodniczych i socjalnych Aktualności Nauk przyrodniczych i społecznych

W dniach 22-28 kwietnia, jak co roku, tym razem w warunkach zdalnego nauczania, nauczycielki biologii (A. Griszkewiczienie), chemii (A. Augustinowicz), fizyki (I.Szuszkiewicz), historii (B.Antonienko, B.Jurewicz) i geografii (A.Juodis, K.Kordecka, A.Truchanowicz) zorganizowały tydzień nauk przyrodniczych i socjalnych. Uczniowie, biorąc udział w różnych projektach i konkursach, mieli okazję wykazać się kreatywnością i pogłębić swoją wiedzę.

W projekcie „Pierwiastek chemiczny” uczestniczyły 8 klasy. Celem projektu było zebranie interesujących faktów o pierwiastku chemicznym. Zadanie projektu polegało na wykonaniu schematu (modelu) budowy elektronowej, co ułatwiło uczniom opanowanie układu okresowego pierwiastków

Uczniowie klas 7-8 wykonali prace projektowe z biologii o słynnych biologach. Przedstawili swoje prezentacje na lekcjach Zoom-u. Uczniowie dowiedzieli się o wynalazkach Fleminga i Leeuwenhoeka, o teorii Darwina i prawach Mendla. Ten projekt przybliżył nie tylko postacie uczonych i ich osiągnięcia, ale i uświadomił, że praca i wysiłek przynoszą wspaniałe wyniki, że tylko wytrwałość i systematyczność w pracy gwarantują dokonanie ważnych wynalazków.

Klasy 5 miały zadanie przyszykowanie antyreklamy szkodliwych dla zdrowia substancji. Każdy własną antyreklamę przedstawił kolegom z klasy. Najlepsze pomysły zostały przedstawione na platformie padlet.

Uczniowie klas 6 na lekcjach historii przedstawili swoje projekty na temat ,,Wynalazki, które zmieniły życie ludzi”. Pracując w grupach, omawiali swoje prace, prezentacje, dzielili się informacją. Podsumowanie prac projektowych klas 6. można obejrzeć na platformie padlet

Klasy 7 zapoznały się ze znanymi postaciami starożytności oraz wykonały wirtualną wystawę na platformie padlet, gdzie umieściły ciekawe wypowiedzi słynnych naukowców i polityków starożytności. Link do wystawy:

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi - okazja do podjęcia działań na rzecz naszej planety. Uczniowie klas 6. przygotowali prezentacje i plakaty na temat niebezpieczeństw grożących Ziemi. Najlepsze prace zostały zaprezentowane w czasie lekcji przyrody. W formie minikonkursu uczniowie przypomnieli, jakimi prostymi czynnościami wszyscy możemy przyczynić się do ochrony piękna naszej planety.

Dla przedstawicieli klas 6. był zorganizowany (online) konkurs geograficzny „Mapa w głowie”. Ekspertami mapy okazały się Margarita Gaivoronskaja (6g) i Greta Romanovska (6c), które zdobyły maksymalną liczbę punktów. Jednym punktem ustąpiła im Maja Pakina (6d), zajmując drugie miejsce.

Z okazji obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas 8. brali udział w konkursie, w którym mogli sprawdzić swą znajomość historii tego okresu. Najlepszą wiedzą wykazały się Monika Borowik z 8E klasy oraz Paulina Šilobrit z 8C, które zdobyły maksymalną liczbę punktów.