"Wiem co jem"

Aktualności

Nauczyciele przedmiotowcy: Ana Griškevičienė (biologia), Alicja Juodis (geografia), Katarzyna Jankovska (technologie), Agata Augustinovič (chemia), Jolanta Blaževič (jęz. litewski), Neringa Januševičienė (jęz. litewski) zrealizowali projekt „Wiem co jem“. Celem tego projektu było nauczyć się wymieniać zasady prawidłowego odżywiania i stosować je w codziennym życiu; integracja międzyprzedmiotowa.

Podczas tej pracy uczniowie zauważyli, że niestety nie zawsze codzienne żywienie jest zgodne z piramidą zdrowego żywienia, a więc samodzielnie musieli zaplanować jadłospis na cały tydzień, uwzględniając w nim zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Uczniowie 8f klasy musieli wybrać prosty przepis na dowolne danie, mogła to być zupa. Podczas tej pracy szukali dokładny przepis i spróbowali przyszykować swoje danie, jako zadanie z technologii. W trakcie tego procesu zrobili piękne zdjęcia.

Następnym zadaniem było powiązanie dań z regionami kraju i dołączenie mapki. Celem zadań z geografii było poznanie tradycji kulinarnych krajów Europy.

Pani Jolanta Blaževič i Neringa Januševičienė podały zadanie z j. litewskiego. Uczniowie musieli napisać „felieton dziennikarski” (akapit). W akapitach uczniowie rozważali znaczenie zdrowej żywności, opisywali o zwyczajach żywieniowych i tradycjach w rodzinie. Felieton wymagał relacji ze wszystkich przedmiotów i przeżyć osobistych. Uczniowie z pomocą nauczycielek napisali ciekawe i oryginalne wypowiedzi.

4 marca Wszyscy zebraliśmy się na wspólną lekcję, podczas której uczniowie omówili swoje prace. Większość mówiła, że to była bardzo trudna praca chociaż i ciekawa. Niektórym to była okazja pierwszy raz coś ugotować dla całej rodziny lub okazją do wspólnej pracy na kuchni.

Projekt się udał i był ciekawy. Uczniowie poznali to, co jest tradycyjne i czasami niezauważalne na co dzień.

Ana Griškevičienė (biologija),

Alicja Juodis (geografija),

Katažyna Jankovska (technologijos),

Agata Augustinovič (chemija),

Jolanta Blaževič (lietuvių k.),

Neringa Januševičienė (lietuvių k.)