„Pamięć żywa, bo świadczy …“

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

W tym roku obchodzimy 25 rocznicę Dnia Obrońców Wolności Litwy13 stycznia.

Nasze progimnazjum tę znamienną datę uczciło biorąc udział w akcji obywatelskiej, która polegała na zapaleniu zniczy w oknach  na znak pamięci o tych, którzy zginęli w styczniu 1991r.

Uczniowie  klas 5 – 8 oraz nauczyciele przypięli tego dnia papierowe kwiatki – niezapominajki, aby wyrazić jedność i solidarność z narodem litewskim w drodze do wolności.

Uczniowie klas starszych wraz z nauczycielami zostali zaproszeni do auli na uroczystą akademię, poświęconą Dniowi Obrońców Wolności. W czasie akademii można było obejrzeć film dokumentalny pt. "Bogini metalu" ( "Metalo deivė") o artystce malarzu, grafiku, Reginie Žiupsnytė, która ucierpiała w czasie obrony wieży telewizyjnej i w wieku 36 lat zmarła. Uczestnicy imprezy mogli spotkać się z rodzicami bohaterki filmu, państwem Aldoną i Piotrem Žiupsniais, którzy opowiedzieli o tych tragicznych wydarzeniach. Ojciec, Piotr Žiupsnys kieruje zespołem ludowym, toteż było bardzo przyjemnie wysłuchać kilku piosenek w wykonaniu tego zespołu.

Czcijmy pamięć tych, którzy polegli, abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej i niepodległej Litwie.

PODZIĘKOWANIE

                                                                     Neringa Januševičienė

  Nauczycielka języka litewskiego