Odkrywamy piękno Auksztoty

Aktualia Wychowanie nietradycyjne

Na feriach, 27 października klasy 5A, 5C i 6B wybrały się na wycieczkę do Auksztockiego Parku Narodowego. Park  jesienią ma swój niepowtarzalny urok. To złociste liście lśniące w blasku jasnego, ale nieco chłodnego już słońca. Pierwszym naszym postojem było centrum geograficzne Europy – miejsce symboliczne, przypominające raz jeszcze, że należymy do Wspólnoty Europejskiej. Zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe i ruszyliśmy dalej. Podążaliśmy w stronę Kaltanėnai, gdzie w położonej nieco na ustroniu czekała na nas gospodyni farmy królików. Jak się okazało, poza tymi miłymi zwierzątkami (chowa się tu ok. 40 różnych gatunków), można też obejrzeć inne zwierzęta oraz ptactwo domowe, jak np. jelenie, kozy, strusie.Po takim pobycie na łonie przyrody mieliśmy w planie  zajęcie edukacyjne ze sztuki kulinarnej. Zmierzaliśmy do piekarni, gdzie wypiekany jest słynny sękacz litewski. Po drodze zwiedziliśmy Ladakalnis, z pięknym widokiem na otaczające go jeziora. Przejeżdżaliśmy Palūšė z drewnianym kościółkiem bez jednego gwoździa oraz Ignalinę, które uchodzi za centrum uzdrowiskowe tej części Litwy. Wreszcie jesteśmy u celu. Czeka na nas mocno rozgrzany piec, przygotowane ciasto oraz pani, która zna wszystkie tajemnice tego wypieku. Każdy mógł podejść do pieca i przyczynić się do powstania naszego sękacza. Odleliśmy go własnoręcznie z pomocą naszej opiekunki, która czuwała, aby sękacz był piękny i odpowiednio upieczony. Po tej lekcji nasyceni aromatem dopiero co upieczonego ciasta wracaliśmy wesoło do domu. Ten dzień wakacji spędziliśmy treściwie. Wiele poznaliśmy oraz doświadczyliśmy.