OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI

Aktualia Języka angielskiego

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły byli zaangażowani w różnorodną działalność.

Uczniowie klasy 5c pracowali nad zintegrowanym angielsko-polskim projektem pt. "Szkolne lektury inaczej". Celem projektu było nietradycyjne podejście do lektur szkolnych. Klasa została podzielona na grupy, a każda grupa musiała przygotować lapbook – swoistą reklamę jednej z książek przeczytanych na lekcjach języka polskiego. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko dobrą wiedzą o wybranej książce, ale i nie lada pomysłowością. W ciągu kilku tygodni projektowali swoje prace, zbierali informacje o autorze, przypominali miejsce i czas akcji, opisywali bohaterów i wybierali najciekawsze cytaty. Największym jednak wyzwaniem było to, że lapbooki były wykonywane w języku angielskim, dzięki czemu poznali wiele nowych słów. Wykonane prace piątacy przedstawili pierwszakom, tym samym zachęcając młodszych kolegów do czytania książek.

Uczniowie klas 6b, 6c, 7b, 7c i 7d mieli okazję poznać ważną część kultury angielskiej – idiomy. Idiomy to są stałe, typowe dla danego języka, utarte związki frazeologiczne. Idiomy sprawiają wiele kłopotów uczniom, gdyż nie tłumaczymy ich nigdy słowo w słowo. Znajomość idiomów jednak świadczy o bogactwie języka i pozwala zabłysnąć w czasie rozmowy. Tym razem uczniowie poznawali idiomy związane z książką lub czytaniem. W wyniku powstała wystawa prac uczniowskich ilustrujących najpopularniejsze idiomy angielskie.

Uczniowie 7a klasy pracowali nad zintegrowanym angielsko-polskim projektem „Od rękopisu do książki drukowanej”, zorganizowanym przez anglistki M. Wasilewską i N. Rusiecką oraz polonistkę B. Ustjanowską. W ciągu miesiąca uczestnicy mieli możliwość zapoznać się i wgłębić w historię pisma. Pracując w grupach, młodzi badacze szukali i selekcjonowali potrzebną informację, notowali przykłady i ciekawostki oraz poznawali kolejne losy książki. 19 kwietnia klasa wyruszyła na wycieczkę do Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie uczniowie w sposób namacalny przyjrzeli się dziejom książki przez stulecia. W czasie zwiedzania wycieczkowicze uważnie słuchali wypowiedzi przewodniczki, gdyż musieli wypełnić przygotowane przez nauczycieli karty pracy.

Podsumowaniem żmudnej pracy była uczniowska konferencja naukowa w języku angielskim poświęcona historii rozwoju pisma i dziejom książki, która odbyła się 24 kwietnia. Na konferencję zaproszono nauczycieli, uczniów i rodziców. Celem konferencji była prezentacja prac uczniowskich i dyskusja, której towarzyszył konkurs na najlepszy występ. W czasie konferencji młodzi prelegenci przedstawili następujące tematy: pismo klinowe, hieroglify, pismo fonetyczne, kipu – pismo węzełkowe oraz maszynę drukarską. Wszystkim wystąpieniom towarzyszyły krótkie inscenizacje. Przemówienia wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród widzów, o czym świadczyły liczne pytania od publiczności. Podsumowaniem całego zintegrowanego polsko-angielskiego projektu był klasowy konkurs wiedzy o książkach. Wszyscy świetnie się bawili, a zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez komitet klasowy, za który serdecznie dziękujemy rodzicom.