Na Łotwie

Aktualia

Z okazji 20-tej rocznicy wizyty Jana Pawła II na Litwę uczniowie klas 7A, 8B i 8 D udali się na wycieczkę „Śladami Jana Pawła II” po Łotwie.
   Wczesnym rankiem pewnego jesiennego dnia zebraliśmy się przy progimnazjum i wyruszyliśmy w drogę. Pojechaliśmy do Zarasaj, gdzie podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, spacerowaliśmy po moście nad jeziorem Zarasajskim, który znajduje się na wysokości 17 metrów.

Następnie pojechaliśmy w kierunku Agłony. Po drodze zwiedziliśmy muzeum lalek w Preili. Obejrzeliśmy unikalną kolekcję, ponad 350 lalek, mistrzyni Jeleny Michajłowej. Po wejściu do podwórka muzeum poczuliśmy się, niby w świecie bajek, mieliśmy wspaniałą okazję sami na chwilę zamienić się w lalki, króle, królewny.

Nareszcie dotarliśmy do Bazyliki w Agłonie, gdzie 9 września 1993r. modlił się Jan Paweł II. Ta największa w Łotwie Bazylika katolicka słynie z cudownego wizerunku Matki Boskiej z kwiatem, cudownego źródła i Góry królewskiej, gdzie prawdopodobnie był zabity Król  Litwy Mendog.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy młyn w Szlininkach, gdzie gospodarze poczęstowali nas herbatką, serem, konfiturami i blinami z mąki razowej.

Do domu wróciliśmy późnym wieczorem pełni wrażeń ze wspaniałej wycieczki.

Klasy 8B