Międzynarodowy Dzień Książki

Aktualia

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci nieprzypadkowo obchodzony jest 2 kwietnia. Tego dnia, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich baśni jak: „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu“ – któż z nas na ich wspomnienie nie przywołuje uśmiechu i z nostalgią nie wraca pamięcią do czasów dzieciństwa?..

Aby więc wrócić na moment do Kraju lat dziecinnych, który zawsze zostanie święty i czysty… zaproszono uczniów klasy 6a i 6d na lekcję w szkolnej bibliotece.

Czy może być lepsze miejsce na dyskusję o książkach…

Lekcje na temat „Książka to drzwi do świata wyobraźni” sprowadziły się do prawdziwej debaty, podczas której każda z grup usiłowała przekonać do swoich racji. Książka to dziś przeżytek, na który szkoda czasu czy książka to niezastąpiony przyjaciel człowieka – dyskutowali uczniowie w pojedynku na argumenty. Po dość burzliwych debatach udało się wypracować kompromis: wyobraźnia ubarwia świat, a dzięki książkom mamy wpływ na jej rozwój. Film z kolei jest tylko narzuconą wizją reżysera, który za nas dokonuje wyboru i decyduje co powinno być poddane ocenie widza. Nie zabrakło też odwołań do książek z dzieciństwa, które kojarzą się z bezpieczeństwem, ciepłem, rodziną. Na liście ulubionych pozycji najwięcej było baśni i bajek, ale był też „Kubuś Puchatek”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Oto jest Kasia”, „Karolcia”. Słowem nieśmiertelna klasyka!