Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia jest dniem urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, więc nie jest przypadkiem, że Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest tego dnia.

Z tej okazji uczennice naszego progimnazjum, wraz z nauczycielką języka litewskiego Neringą Januševičienė, uczestniczyły w republikańskim spotkaniu literackim „Pasaulis Tavo delne“, które odbyło się w Vilniaus „Ryto“ progimnazjum. Uczennice 8b klasy Elżbieta Antonienko, Maria Bogdanowicz i Kamilė Jakubėnaitė przedstawiły improwizację artystyczno-poetycką i wesołą inscenizację z książki V. Račicko „Šokoladas iki pirmadienio“, a uczennice 6f klasy Ewelina Winogrodzka i Aneta Zenowicz nastrojową inscenizację z utworu Selemono Paltanavičiaus „Leopardas Leonardas“. Uczestniczki otrzymały huczne oklaski oraz upominki i podziekowania.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy na różne sposoby. Uczniowie klas 6b,c,f szczególnie się cieszyli z pobytu w świątyni nauki i książek uniwersytetu Wileńskiego, gdzie mogli zobaczyć oryginalną pierwszą książkę litewską. Jest to katechizm M. Mažvydasa. Pierwsza książka litewska została wydrukowana w Królewcu w 1547 roku. Ta nieduża książeczka zachwyciła uczniów wraz z nauczycielkami języka litewskiego (G. Vaitiekėnienė, I. Jakštienė, N. Januševičienė, J. Blaževič), którzy odwiedzili Bibliotekę UW.

W tym dniu odbyły się świąteczne, nietradycyjne lekcje, które zorganizowały nauczycielki jęz. litewskiego Jolanta Błażewicz, Neringa Januševičienė, Ilona Jakštienė. Podczas tych zajęć uczniowie nie tylko przypomnieli biografię H. CH. Andersena, ale także słuchali recytacji swoich kolegów z ulubionych utworów, wykonywali różne zadania i szukali odpowiedzi na sprytnie zadawane pytania. Dzień Książki dla Dzieci jest świetną okazją by przypomnieć sobie o ulubionych lekturach, bohaterach literackich, wysłuchać tego, co przyjaciele czytają i kochają, uczestniczyć w wiktorynach i oczywiście odczuć i rozumieć, że książki są naszymi przyjaciółmi. Książki to wspaniały świat, pełen tajemnic, przygód, humoru i mądrości. Świat, który czeka na Ciebie.

Nauczycielka języka litewskiego Neringa Januševičienė