Magia Świąt Bożego Narodzenia w Progimnazjum Jana Pawła II

Aktualia

         20 grudnia- ostatni dzień przed świętami Bożego Narodzenia nie przypominał codziennych zajęć w naszym progimnazjum. Atmosfera panująca tego dnia była inna. We wszystkich klasach podczas pierwszej lekcji odbyły się tradycyjne spotkania opłatkowe, podczas których uczniowie i nauczyciele przełamali się symbolicznym opłatkiem i złożyli wzajemne świąteczne życzenia. Na drugiej lekcji uczniowie klas młodszych udali się na spotkania integracyjne do klas starszych, gdzie po wystawieniu tradycyjnych mini- jasełek, uzupełnieniem których było wspólne kolędowanie, wymienili się własnoręcznie przygotowanymi kartkami świątecznymi i upominkami.
       Następnie, zgodnie z tradycją, w auli szkolnej o godz. 10.00 odbyło się spotkanie opłatkowe całej społeczności naszej szkoły. W świąteczny nastrój wprowadziło  bożonarodzeniowe przedstawienie pt. „Droga Betlejemska”, przygotowane przez uczniów klasy 4a, ich rodziców, młodsze rodzeństwo oraz nauczycieli szkoły, pod kierunkiem nauczycielki klas początkowych Jadwigi Stankiewicz.


        Spektakl poprzedził utwór M. Ravela „Bolero”, w wykonaniu wszystkich uczniów na fletach, z towarzyszącym mu jednostajnym rytmem podanym na werblu (wykonawca  R. Konecki- tatuś Sebastiana).  Mali aktorzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne, wcielając się w role znanych postaci z szopki betlejemskiej: w pastuszków, aniołków, paziów, kapłanów.  Z kolei dorośli wcielili się w postacie Maryi, Józefa, gospodarza,  Trzech Królów, św. Mikołaja, Heroda i diabła. Na scenie ujrzeliśmy p. Stanisława Berdowskiego (dziadka Ewelinki),  p. Renatę Wołochowicz (mamę Anetki), p. Ryszarda Koneckiego (tatę Sebastiana), p. Andrzeja Jarmałkowicza (tatę Konrada), p. Stanisława Stankiewicza (nauczyciela polonistę), p. Alinę Autuch (naucz. kl. 1c), p. Krystynę Grodź (pedagog specjalny), p. Zbigniewa Rynkiewicza (nauczyciela matematyki) Radosława Stasiło (ucznia 8e kl.).

    Oczywiście podczas występu nie zabrakło znanych i mniej znanych kolęd, w wykonaniu chóru składającego się nie tylko z uczniów, ale i z rodziców, i nauczycieli : p. Beaty Zacharewskiej (mamy Emilki), p. Agaty Katkoniene (mamy Darka), p. Anżeliki Macutkiewicz- Alejnikowej (nauczycielki matematyki), p. Ireny Więckiewicz (naucz. kl. 1b) i p. Lilii Szulskiej (naucz kl. 1a).
        Ciekawe układy taneczne zawdzięczamy naszemu choreografowi p. Bożenie Ustianowskiej i jej grupie tanecznej.  Całemu przedstawieniu teatralnemu towarzyszyła wspaniała żywa muzyka w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego pod kierownictwem p. Krzysztofa Stankiewicza.
Uroku występowi dodawały, przygotowane przez rodziców, oraz udostępnione przez p. Lilię Kiejzik, wspaniałe stroje, jak też  świetne dekoracje, wykonane przez p. Lenę Miluszkiewicziene (mamę Daniela), p. Agatę Bobin (mamę Sebastiana), p. Dianę Jarmałkowicz (mamę Konrada), p. Pauliusa Katkonasa (tatę Darka) i p. Aleksandra Żuromskiego (tatę Daniela).


        Widownia z zapartym tchem śledziła akcję. Trema aktorów (o ile istniała ) w ogóle nie rzucała się w oczy. Doskonała znajomość tekstu, śpiew, choreografia, mimika, scenografia, efekty akustyczne, światło, stroje i muzyka sprawiła, że przedstawienie wciągało i zapierało dech w piersiach. Zapełniona po brzegi widownia była pełna podziwu i solidnie nagrodziła grę aktorów licznymi owacjami i gromkimi  brawami.
        Po  części artystycznej słowo zabrała dyrektor szkoły p. Janina Wysocka. Podkreśliła, że podczas przedstawienia wszyscy w zasłuchaniu i skupieniu wkroczyli w atmosferę zbliżających się świąt, odbyli drogę do Betlejem, gdzie miał miejsce cud Bożego Narodzenia. Wyraziła słowa uznania dla wszystkich wykonawców, którzy pokazali, że w naszym życiu liczy się dobroć, miłość, zrozumienie, współczucie i wybaczanie. Podkreśliła ważność tego przedstawienia, które było okazją do pogłębienia więzi pomiędzy dziećmi, rodzicami, dziadkami, nauczycielami i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Do życzeń dołączył się też ksiądz Witalij Kisiel. Po życzeniach, przy akompaniamencie Kwartetu Smyczkowego, odbyło się łamanie opłatkiem oraz składanie pięknych, szczerych, świątecznych życzeń.

  Jak to dobrze, że są święta, które wszystkich wzruszają, jednoczą, zbliżają, godzą. Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt  Bożego Narodzenia!

Jadwiga Stankiewicz
nauczycielka 4a klasy