Lenkų kalbos savaitė. Lenkų kultūra, raktas padedantis suprasti save

Języka polskiego Lenkų kalbos Naujienos

Šiais mokslo metais Lenkų kalbos savaitės centre atsidūrė visos kultūros sritys. Kultūros plačiąja prasme dėka formuojamas žmogaus požiūris į gyvenimą, susipažįstama su pasauliu. Savęs pažinimo kelyje mokinius lydėjo polonistai bei svečiai. Kiekviena diena – nauja kultūros sritis…

Pirmadienis tapo kino kultūros diena. Filmų lenkų kalba peržiūra yra vienas iš kalbos mokymosi būdų. Psichologai teigia, jog kino kultūros dėka tampame jautresni, laimingesni.

Antradienis tapo teatro kultūros diena. Mus aplankė Nemėžio Šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos teatras „Wędrówka”, kuriam jau virš 20 metų vadovauja polonistė ir teatrologė Božena Bieleninik. Spektaklis „Superstar”, kurio pagrindiniu veikėju yra Jono Pauliaus II papamobilis, pratęsė mūsų progimnazijos globėjo dienos minėjimo iškilmes. Kūrybiškos spektaklio dekoracijos, bendravimas su aktoriais, pokalbiai apie teatro meną užtikrino turiningą laiką.

Trečiadienį aktų salėje susirinkę 7 ir 8 klasių mokiniai susitiko su kultūrai atsidavusiu žmogumi, lenkiškos mokyklos absolventu Łukaszu Kamińskiu. Tai buvo puiki proga sužinoti, kas jam padėjo išskleisti sparnus. Būdamas Vilniaus lenkų teatro „Studija” aktoriumi, jis galipasigirti įvairiais teatro ir filmo vaidmenimis, monokomedijos „Melo Gibsono draugas” vaidmeniu. Pokalbio trukusio visą valandą metu, svečias pasakojo apie tai, kaip derina aktorinę veiklą, įvairių renginių vedėjo veiklą ir darbą hospise, taip pat kalbėjo apie lenkų kalbą kaip vertybę. Žaidimas, į kurį svečias įtraukė visus aktų salėje susirinkusius mokinius, atskleidė daug vertybių, kuriomis verta vadovautis gyvenime. Charizmatiškam svečiui neliko abejingų. 

Ketvirtadienį progimnazijoje apsilankė poetas Henryk Mażul, kuris susitiko su dviem mokinių grupėmis – 5-6 ir 7-8 klasių atstovais. Klausytojams jis atskleidė poetinio meno paslaptis bei sužavėjo žodžio grožiu. Poetas citavo Ciprijaną Kamilį Norvidą, pasakiusį, jog pasaulyje liks tik dvi vertybės – poezija ir gėris. Įkvėpti svečio žodžių mokiniai griebėsi plunksnų ir sukūrė keletą eilėraščių. Kas žino, gal tarp jų yra vienas, vertas Nobelio premijos…  

Lenkų kalbos savaitę vainikavo projektas, kuriame dalyvavo aštuntų klasių mokiniai. Tai tarptautinė akcija „Solidarumas. Perduok toliau”, kurios metu jauni žmonės paštu siunčia vieni kitiems atvirukus su solidarumo žinute. Ją rašo remdamiesi nuotrauka, kurią mato ant atviruko. Mūsų progimnazijos aštuntokai gavo atvirukus iš Gloguvo Šypsenos kavalierių ordino pagrindinės mokyklos Nr.12 mokinių ir jau išsiuntė jiems savo žinutes. Laukiame rezultato…

Mokiniai ne tik dalyvavo susitikimuose. Lenkų kalbos pamokose jie kūrė pateiktis, plakatus „savoir vivre“ arba mokėjimo bendrauti tema, siedami ją su istorija. Buvo sukurti darbai apie graikų kultūros įtaką moderniems laikams, o taip pat plakatai su citatomis apie kultūrą.