Konkurs o tradycjach wigilijnych w Polsce i Anglii

Aktualia

"Współzawodnictwo jest jedną z istotnych części zadań wychowawczych szkoły. Stanowi ono formę rozwijania aktywności społecznej uczniów jako działalności, w której oni osobiście uczestniczą, skłania ich do zespołowego działania."

– S. Sarnowski

W dniu 15 grudnia uczniowie klasy 7a zebrali się w auli szkolnej na nietradycyjną integrowaną lekcję językową. Tego dnia wszyscy czekali z niecierpliwością, gdyż wiedzieli, że w tym dniu odbędzie się klasowy „Konkurs o tradycjach wigilijnych w Polsce i Anglii”. Przed kilkoma tygodniami klasa została podzielona na 5 drużyn. Każda drużyna miała przygotować zadanie domowe. Poza tym uczestnicy wypróbowali swoje siły w kilku konkurencjach. Tak np. musieli rozwiązać krzyżówkę świąteczną, uporać się z quizem językowym czy napisać dyktando w biegu. Wszystkie drużyny solidarnie kibicowały swoim liderom podczas arcytrudnego „Konkursu liderów”. Nie zabrakło również dobrej zabawy i rozrywki. Wszyscy mieli frajdę przy ekspresowym zapakowywaniu prezentów czy śpiewaniu karaoke. W końcu komisja w składzie trzech nauczycielek (polonistki Bożeny Ustjanowskiej i anglistek Małgorzaty Wasilewskiej i Nadieżdy Rusieckiej), którym rzetelnie pomagały uczennice 7c klasy, wyłoniła zwycięzców konkursu. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne pamiątki oraz dyplomy. Czy rywalizacja to dobra metoda nauczania?

Oto, co myślą sami uczestnicy konkursu:

„Było bardzo fajnie i śmiesznie, każdy z nas zrozumiał, co oznacza pracować w grupie. Wszystkie grupy zabawnie i pomysłowo przedstawiły swoje plakaty i przygotowały fajne stroje.” (Kamila S.)

„Ten konkurs bardzo mi się spodobał, ponieważ to była doskonała okazja poznać się i dowiedzieć się dużo nowych rzeczy. To było korzystne urozmaicenie lekcji.” (Beata)

„Ten konkurs był takim mini sprawdzianem dla nas i sprawdziliśmy, jak damy radę pracować sprawnie i szybko w grupie.” (Anżeła)

„Dowiedziałam się dużo nowej informacji o Bożym Narodzeniu i tradycjach, o których na pierwszy rzut oka wiedziałam dużo. Nie zabrakło i ciekawych twórczych konkursów. Chciałabym podziękować nauczycielkom za taki wspaniały konkurs i dużo ciekawych zadań.” (Agnieszka)

„Dotychczas z uśmiechem na twarzy wspominam nasze szykowanie się do konkursu. Pamiętam, jak całą grupą zbieraliśmy się nie tylko po to, żeby robić plakat, ale też fajnie spędzić czas ucząc się razem. Zrozumiałam, że nie ma nic lepszego od współpracy i spędzenia czasu z innymi ludźmi. Podczas konkursu przeżywaliśmy jeden za drugiego, pomagaliśmy sobie i razem dążyliśmy do wspólnego celu.” (Gabriela D.)

„Chciałabym więcej takich konkursów, bo bardzo zbliżają naszą klasę.” (Wiktoria)

„Bardzo się ucieszyłam, gdy zdobyliśmy drugie miejsce i zrozumiałam, że wszystko można zrobić, jeżeli tylko mieć chęć i się postarać.” (Aneta)

„Najbardziej mi się spodobały konkursy, gdzie pracowaliśmy drużyną i każdy mógł pokazać, co potrafi.” (Irena)

„Podczas wspólnej pracy dowiedziałam się, że każdy z nas ma jakiś talent.” (Ewelina S.)

„Chciałbym, żeby więcej było takich konkursów. Każdy mógł pokazać swoją kreatywność, pomysły i dowiedzieć się dużo nowych rzeczy i słów.” ( Gabriel)

„Zbieraliśmy się w bibliotece i mieliśmy okazję wysłuchać kolegę albo koleżankę i poznać ich pogląd na jakiś temat. Tak bym chciała, żeby w przyszłości było więcej takich chwil.” (Ewelina R.)

„Myślę, że najważniejsze było uczestniczyć a nie zwyciężyć. Fajnie tak zbierać się razem i omawiać tematy bliskie, ciepłe.” (Daniel W.)

„Konkurs bardzo mi się spodobał, bo był bardzo ciekawy i wesoły. Fajnie było, że były konkursy, w których trzeba było biegać, robić coś na szybkość, a nie tylko myśleć. Nawet samo przygotowanie się do konkursu było fajne. Nie było czegoś takiego jak konkurencja. Pomagaliśmy jeden drugiemu, radziliśmy się z innymi grupami i w ogóle wesoło spędzaliśmy czas.” (Gabriela W.)

„Moim zdaniem ten konkurs nie tylko był wesoły i fajny, ale i pożyteczny. Były ciekawe zadania na logikę, szybkość i współpracę.“ (Karina)

„Ciekawie było pracować w grupach, także pomagać w tworzeniu plakatu. Wszyscy chcieli zdobyć główną nagrodę, lecz myślę, że wiedza to najlepsza nagroda. Trzeba robić więcej konkursów jak ten.” (Brygita)