Konkurs “Lietuviškai rašyti moku”

Aktualia

21 marca w Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie odbył się konkurs dyktanda dla uczniów klas 7-8 „Lietuviškai rašyti moku”, w którym wzięło udział 34 uczniów z 16 szkół z polskim oraz rosyjskim językiem nauczania.

Po uroczystym przywitaniu uczestnicy konkursu obejrzeli kompozycję poetycką „Kim jestem bez ciebie”, w wykonaniu uczennic klasy 8 (nauczycielka Neringa Januševičienė).

Nauczyciele przybyli z innych szkół otrzymali możliwość wysłuchania referatu „Donelaitis: strategia czytania oraz interpretacji tekstu”, który wygłosiła nauczycielka języka litewskiego Aušra Šilanskienė. Następnie odbyło się spotkanie z Eloną Bagdanavičienė – starszą specjalistką przybyłą z Ministerstwa Oświaty i Nauki Litwy, a także z panią dyrektor progimnazjum Janiną Wysocką.

Po napisaniu dyktanda uczniowie oraz nauczyciele mieli spotkanie z przedstawicielką wydawnictwa „Vyturys” Austeją Šavelytė oraz aktorem Rajmundem Lukša.

I tak nadszedł czas ogłoszenia wyników dyktanda. Wszyscy uczestnicy konkursu, nauczyciele oraz członkowie komisji zostali obdarowani książkami, które ufundował fundusz „Švieskime vaikus”, zaś przewodnicząca komisji ogłosiła wyniki:

 

I miejsce – Gabriela Denkowska (Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie);

II miejsce – Mišelė Melnikaitė (Gimnazjum Inżynierii im. Joachima Lelewela w Wilnie);

Andrej Storożew (Gimnazjum „Santaros” w Wilnie);

III miejsce – Jekaterina Porchun (Progimnazjum im. Sofii Kowalewskiej w Wilnie);

Sonia Czerwiakowa (Szkoła im. L. Karsawina w Wilnie);

Dmitrij Gawriłow (Gimnazjum „Santaros” w Wilnie).

Konkurs dobiegł ku końcowi, zwycięzcy zostali wyłonieni. I uczniowie, i nauczyciele długo będą pamiętali tremę, a także radość, które towarzyszą uczestnikom. Każdy z nich jednak rozumie, że konkurs to nie tylko sprawdzian wiadomości, ale także duże doświadczenie.

 

Nauczycielka języka litewskiego Neringa Januševičienė