Dzień Odrodzenia Prasy i Książki

Aktualia

7 maja jest obchodzony jako Dzień Odrodzenia Litewskiej Prasy i Książki, który przypomina, że książka, wolność słowa, przez carskie władze rosyjskie nawet 40 lat były zakazane. Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością słowa, różnorodnością książek, przyjemnościami i korzyściami płynącymi z czytania.

Rzymskie przysłowie mówi: "Otwórz książkę, aby dowiedzieć się, co myślą inni, zamknij ją, abyś zaczął myśleć sam". Nie tylko myśleć, ale także tworzyć, aby zobaczyć interesujący i cenny świat pełen różnorodnych barw.

Z okazji obchodów tego dnia uczniowie 5c, 5f, 5d klasy wraz z nauczycielkami N. Januševičienė i J. Steiblienė zorganizowali w bibliotece wystawę opisanych książek z czytania pozalekcyjnego. Uczniowie nie tylko opowiadali o książce, którą czytali, o najulubieńszych postaciach, ale także ozdobili swoje prace kolorowymi ilustracjami.

Cieszymy się, że piątoklasiści są kreatywni i lubią czytać. 5c i 5f brały udział w zintegrowanym projekcie z plastyki i literatury litewskiej (nauczycielki J. Krušinskaitė, N. Januševičienė, J. Blaževič). Po przeczytaniu bajki „Žydrasis obuolys“ (J. Degutytė) upiększyli korytarze szkolne wspaniałą jabłonią z niebieskawymi jabłkami.

A więc otwórzmy książkę! Książki w rękach dziecka przemawiają interesującymi historyjkami, niespodziewanymi przygodami, a nawet cudami…

Nauczycielka jęz. litewskiego Neringa Januševičienė