XXVforum

socialinis_fondas

Lietuva-sakito

KRASNALE W GALERII SZTUKI

18 października odwiedziliśmy Krajową Galerię Sztuki. Na samym początku naszego spotkania oglądaliśmy i dyskutowaliśmy na temat wystawy pt. "Vilnius. Topophilia". Są tą prace różnych artystów: mieszkańców i gości Wilna XIX – XX w. Zwracaliśmy uwagę, jak zmieniało się miasto na przeciągu wieków, rozpoznawaliśmy znajome miejsca (wieżę Gedymina, Katedrę, kościół Piotra i Pawła, rzekę Wilię i in.).

Kolejnym punktem naszego spotkania były warsztaty plastyczne związane z naszym postrzeganiem i wyobrażaniem miasta.

Po wyjściu z Galerii mieliśmy okazję sami obserwować panoramę miasta. Pogoda bardzo dopisała, więc nasze miasto ukazało się w pięknych kolorach złotej jesieni.

Czas upłynął nam bardzo szybko i wcale nie czuliśmy zmęczenia… dopóki nie wróciliśmy do domu.

Obchody Dnia patrona w progimnazjum

W przeddzień Dnia Papieskiego, 13 października uczniowie klas 1-8 z wychowawczyniami oraz bliskimi zebrali się w kościele bł. Jerzego Matulewicza na Mszę św., którą celebrował biskup Arūnas Poniškaitis. Zebrani modlili się w intencji całej społeczności szkolnej, a szczególnie za nominację i przyznanie Nagrody "Totus Tuus 2017". Po uroczystej mszy nowi uczniowie złożyli ślubowanie, pierwszoklasiści i piątoklasiści ślubowali między innymi, że będą się starać, żeby w przyszłości szkoła była z nich dumna. Na uroczystość przybyło dużo gości, wśród zebranych była zastępca mera miasta Wilna, dyrektorzy wileńskich szkół, politycy.

Więcej informacji zobacz tutaj:

http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/progimnazjum-jana-pawla-ii-uczcilo- dzien-papieski/

„KRESY 2017”

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO „KRESY 2017” (etap szkolny)

W kategorii II – dzieci od lat 12 zwyciężyli:

Hubert Niewierowicz

Emilia Sieriebriakowa

Wanesa Jewdakimenko

Wyróżnienia:

Ewelina Sliwowskaja

Bartosz Urbanowicz

W kategorii II – dzieci do lat 12 zwyciężyli:

Imię, nazwisko ucznia

Daniel Czerniawski

Natalia Listopacka

Mateusz Ustjanowski

Norbert Brzymowski

Agata Żaworonok

Eneida Jereminovičiūtė

wyróżnienie

Sebastian Dacewicz

wyróżnienie

Tomasz Kukałowicz

Gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy nauczycielom i rodzicom za przygotowania dzieci do recytacji wierszy.

W świecie ceramiki

11 października klasy 2a, 2b, 2c pojechały na wycieczkę edukacyjną do zakładu ceramicznego „Askovita”, gdzie dzieci miały okazję dowiedzieć się jak powstają talerze, kubeczki, garnki gliniane. Obserwowały proces ich wypalania, ręcznego zdobienia oraz szkliwienia. Uczniowie brali udział w warsztatach tworzenia i ozdabiania ceramicznych przedmiotów. Podczas zajęć panowała serdeczna i życzliwa atmosfera oraz zapewniona fachowa pomoc ze strony gospodarzy fabryki. Serdecznie dziękujemy Pani Lucynie Żukauskiene za zorganizowanie wycieczki.

Droga książki

10 października klasa 7B wyszła na nietradycyjne zajęcia na Uniwersytet Wileński, które zostały zorganizowane przez Reginę Jakubenas. Uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami papieru wykorzystywanego w czasach historycznych. Mieli możliwość obejrzeć papirus oraz dotknąć pergaminu. Dowiedzieli się, jak można odnowić książki i że praca restauratorów jest bardzo żmudna i wymaga cierpliwości oraz skupienia. Mogli też wypróbować, w jaki sposób były dekorowane okładki książek.

XXIII edycja konkursu „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel 2017“

Już od 23 lat na Litwie odbywa się konkurs „Najlepsza szkoła – najlepszy nauczyciel“, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna". W dniu 11 października w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zostali uhonorowani zwycięzcy.

Jesteśmy dumni, że progimnazjum im. Jana Pawła II zostało wyróżnione jako najlepsza szkoła podstawowa, a nasi pedagodzy pani Irena Szostak, Leokadia Kurdeko oraz Nadzieżda Rusiecka nagrodzone jako najlepsze nauczycielki wśród szkół podstawowych.

Fot. Joanna Bożerodska

Więcej informacji pod adresem:  http://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/najlepsza-szkola-najlepszy-nauczyciel-final-konkursu-w-dkp/

Migawki z Dnia Nauczyciela

Z dniem nauczyciela!

Jesień do nas  zawitała… Wiatr rozwiał opadłe liście. Szóstoklasiści je zebrali i na nich wiersze napisali. Trzecioklasiści także śpieszyli pozdrowić nauczycieli i życzenia napisali na kolorowych liściach, udekorowali ścianę korytarzu.

Uczniowie klas siódmych mieli okazje pokazać, co potrafią i ułożyli sonety dla nauczycieli.

Z dniem nauczyciela! Zdrowia i wytrwałości!

Nagroda TOTUS TUUS 2017

Po raz 17 wręczono Nagrody TOTUS TUUS, które trafiają do osób i instytucji szczególnie zaangażowanych w propagowanie nauczania św. Jana Pawła II. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, a statuetki przekazano w 4 kategoriach.

Laureatem nagrody głównej w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” zostało Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. W ten sposób Kapituła Nagród podziękowała za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie. Janina Wysocka, dyrektor szkoły, nie kryła wzruszenia, mówiąc że to wyróżnienie jest dla ich instytucji cennym drogowskazem.

Więcej informacji zobacz tutaj:

Gala Nagród „TOTUS 2017”

Nagrody Totus Tuus 2017 rozdane

Nagrody TOTUS TUUS przyznane!

Nagroda TOTUS TUUS!

10646665_781723501868962_799169483098953623_nss