UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO ODBĘDZIE SIĘ

SERDECZNIE ZAPRASZA

27 SIERPNIA 2015 R. O GODZ. 18.00

RODZICÓW (OPIEKUNÓW) UCZNI PRZYSZŁEJ KLASY 1E

NA ZEBRANIE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ W 122 GAB.

Wycieczka na Łotwę

29 maja uczniowie klas 7a, 7b, 7d naszego progimnazjum wybrali się na wycieczkę zagraniczną – na Łotwę. Podziwiali arcydzieło sztuki rokoko – pałac w Rundale z I połowy XVIII w. wraz z przepięknym ogrodem francuskim. Następnie zwiedzali starówkę Rygi – pełną cudownych kamienic, powstałych pod wpływem architektury niemieckiej i skandynawskiej. Żądni wrażeń uczniowie wspięli się na wysokość ponad 70 metrów na wieżę kościoła Św. Piotra, by podziwiać widoki i zrobić zdjęcia pamiątkowe. W drodze powrotnej na uczniów czekała niespodzianka – sprawdzian z wiedzy zdobytej podczas wyjazdu. W atmosferze radości z powodu  zbliżającego się końca roku szkolnego, wśród żartów i beztroskiego śmiechu siódmacy  przyjemnie spędzili ten pogodny dzień.

Pożegnanie z dzieciństwem

Tuż przed końcem roku szkolnego, my – uczniowie klasy 8b – odwiedziliśmy swoją pierwszą nauczycielkę  – panią Helenę Dzikiewicz – w Szkole – przedszkolu "Wilia".  Posadziliśmy kwiatki przy wejściu do szkoły. Po pracy Pani Helena wraz ze swoimi wychowankami zaprosiła nas na słodki poczęstunek. Wspólne wspomnienia, pytania maluchów oraz dobry nastrój panował długo. Następnie chłopcy zagrali w piłkę nożną. Zwyciężyła przyjaźń!

Wychowawczyni klasy 8b A. Macutkiewicz

Dzień Dziecka na sportowo

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 28 maja uczniowie 6 – 7 klas naszego progimnazjum wzięli udział w zorganizowanym w szkole średniej im. Wł. Syrokomli międzyszkolnym turnieju piłki nożnej. Pokonując wielozespołową konkurencję wśród polskich szkół miasta uczniowie 6 klas zajęli w rozgrywkach I miejsce, reprezentacja 7-ych klas uplasowała się na II stopniu podium. Serdecznie gratulujemy naszej młodzieży!!!

Zwiedzamy Kowno

28 maja po uroczystym apelu na zakończenie roku szkolnego uczn. kl. 5b i 5e, 5d i 6b wyruszyli na wycieczkę do Kowna. Mieli ambitne cele poznać historię miasta, zwiedzić najpiękniejsze zabytki. Już w drodze do Kowna w Jewiach wiele radości sprawiło zwiedzanie muzeum samochodowego.

W dużych pawilonach można było oglądać samochody osobowe, ciężarowe, inną technikę sprzed 50 lat. Uczniowie mogli zajrzeć do środka, wsiąść, zrobić zdjęcie.

Drogę do Kowna umilała swym opowiadaniem przewodnik, p. Maryte. Zapoznała piątaków z geografią i historią Litwy, podając ciekawą informację w postaci zagadek i legend.

Wreszcie przybyliśmy do Kowna. Pośpieszyliśmy na starówkę kowieńską, gdzie w jednym ze starych gmachów mieści się Muzeum Medycyny i Farmacji. W XVI- wiecznych piwnicach ulokowały się sale muzealne, przedstawiające dawne narzędzia operacyjne, naczynia do przechowywania leków, a także warsztat wyrabiający pigułki. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych przepisów lekarskich oraz mogli przebywać w dawnej autentycznej aptece.

Następnie podążaliśmy w kierunku Alei Wolności, przy której mieści się Muzeum Zoologiczne    T. Ivanauskasa. Uczniowie byli pełni podziwu i uznania dla przeogromnej ekspozycji wypchanych zwierząt, jaką zgromadził słynny przyrodoznawca litewski.

Nie mniej wrażeń na uczniach wywarła niezwykła ekspozycja Muzeum Diabłów, właściwie Muzeum Twórczości i Zbiorów litewskiego malarza A. Żmuidzinawicziusa. W jednej z sal można oglądać obrazy artysty. Dumę muzeum stanowi oryginalna( ponad 2000 egz.) diabłów, zapoczątkowana przez malarza.

Ostatnim obiektem zwiedzania oraz swoistym relaksem po intensywnym zwiedzaniu i poznawaniu Kowna- było zoo. Było  prawdziwą frajdą dla większości  miłośników zwierząt. Tu pod otwartym niebem w pięknym parku zgromadzono ogromną ilość zwierząt. Można było obserwować i poznać usposobienie i zachowanie wielu egzotycznych zwierząt, jak też gatunków, które zamieszkują nasze rodzime lasy.

Pełni wrażeń oraz wielu niezapomnianych chwil powróciliśmy do domu. Żegnaliśmy się na dłużej. Przed nami wakacje. Do spotkania we wrześniu!

Tobie, Mamusiu i Tatusiu!

Jedno z najpięknieszych świąt wiosny bez wątpienia jest Dzień Mamy, a latem na początku czerwca obchodzimy – Dzień Taty.  Z okazji obu świąt uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w pięknym projekcie "Dyktando – najpiękniejszym listem do Mamy i Taty". Dzieci pisały  listy do rodziców po litewsku, składając im szczere i ciepłe życzenia. Prosiły, by dbali o swoje zdrowie, dziękując za wszystko.

Urocze prace zostały zamiesczone na wystawie, migawki, z której zapraszamy obejrzeć na zdjęciach.

Konkurs recytatorski „Latawce dzieciństwa”

Dnia 8 maja uczennice klasy 6b Małgorzata Minkiel i Aurelia Korenikowa wzięły udział w konkursie recytatorskim z języka litewskiego "Latawce dzieciństwa". Wsród uczestników z 16 szkół  Małgorzata zajęła pierwsze miejsce, a Aurelia  – drugie.

Gratulujemy!

Drzewo dobrych uczynków

W ramach projektu "Bądźmy święci" podczas lekcji języka litewskiego uczniowie klas 5–8 dyskutowali o dobroci, natomiast podczas zajęć z plastyki dzieci wycinały listki dębu, na których pisały swoje dobre uczynki. Wkrótce na korytarzu "wyrósł" olbrzymi dąb dobroci.

Kochanym rodzicom…

W 1 b klasie odbył się koncert dla rodziców poświęcony pożegnaniu elementarza, oraz dla uczczenia rodziny. Dzieci przedstawiły bajkę, był wywiad, co wiesz o mamie, wiersze o tacie i o mamie, nie zabrakło też literek  piosenek i  był też taniec. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w imprezie. Miały dużo radości i satysfakcji. Rodzice zrobili piękne stroje do przedstawienia. Koncert udał się i przyniósł dużo dodatnich emocji.

1b klasa na zakończenie roku szkolnego wybrała się do sali zabaw. Podczas zabaw było dużo radości. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Razem z dziećmi byli też rodzice, którym należą się podziękowania.