9. rocznica śmierci Jana Pawła II

Przed dziewięcioma laty światem wstrząsnęła smutna wiadomość – Jan Paweł II nie żyje. Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni nie wątpili, że niebawem najpopularniejszy z papieży będzie ogłoszony świętym. W roku 2011 Jan Paweł II został uznany za błogosławionego. Dziś wszyscy wierzący z niecierpliwością czekają na ten szczególny moment, gdy Papież będzie nazwany Świętym.
      Obchodząc 9. rocznicę śmierci Patrona naszego progimnazjum, cała wspólnota szkolna spotkała się o godz. 12.00 przy Izbie Pamięci, by razem czuwać i zmówić jeden z ulubionych pacierzy Jana Pawła II "Anioł Pański". Podczas przemówienia p. dyrektor Janina Wysocka podkreśliła, że to duży zaszczyt być uczniami progimnazjum, które nosi imię tego Niezwykłego Człowieka.

Wieczorem rozpoczęło się czuwanie modlitewne w kaplicy Ostrobramskiej. Podczas mszy świętej o godz. 21.00 został przekazany płomień Miłosierdzia Bożego, przywieziony z Łagiewnik przez delegację z progimnazjum Jana Pawła II na czele z p. dyrektor Janiną Wysocką. Iskrę, zapaloną w 2003 roku przez Polskiego Papieża odebrali goście honorowi: pani Wioleta Tomaszewska w imieniu posła Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Akcji Wyborczej Polaków na Litwie  Waldemara Tomaszewskiego, pani poseł na Sejm Republiki Litewskiej Wioleta Krawczonok, pan poseł na Sejm Republiki Litewskiej, prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz, pan poseł na Sejm Republiki Litewskiej, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie Józef Kwiatkowski, pan ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Jarosław Czubiński, pan wiceminister kultury Edward Trusewicz, pani starszy specjalista Wydziału Oświaty Samorządu m. Wilna  Gracjana Jagiełło, delegacja z rejonu wileńskiego na czele z panią mer Marią Rekść, delegacja z rejonu solecznickiego na czele z panem merem  Zdzisławem Palewiczem oraz z panią kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Solecznickiego Reginą Markiewicz, pan dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Artur Ludkowski, pani kierownik Centrum Dydaktyki, Kultury i Języka polskiego Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego Irena Masojć, przedstawiciele Filii Uniwersytetu Białostockiego w Wilnie, pan dyrektor Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie Adam Błaszkiewicz, pani dyrektor przedszkola–szkoły ,,Wilia” Zofia Matarewicz, pani dyrektor Domu Socjalnej Opieki Elwira Lotc, pani kierownik Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie Lilia Kiejzik, pan prezes Klubu Sportowego ,,Polonia” Stefan Kimso, przedstawiciele polskich mediów na Litwie i za granicą.

Płomieniem Miłosierdzia Bożego  podzielili się też nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Ten wyjątkowy dar będzie miał szczególne znaczenie w dniu 27 kwietnia, kiedy Patron naszego progimnazjum zostanie ogłoszony Świętym.