„Podróżować, doznawać wrażeń i uczyć się – znaczy żyć”

Aktualia

      W tym roku urlopy rozpoczęliśmy pod hasłem „zobaczyć, przeżyć, doświadczyć, poznać”. Wyruszyliśmy 40- osobową grupą w tygodniową podróż Szlakiem Papieskim na Żywiecczyznę oraz do „przyjaznej szkoły” – Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu – do niezwykle koleżeńskich i serdecznych ludzi w malowniczej krainie w Beskidzie, którą to rzeka Soła dzieli na dwie części: Cisiec Mały i Cisiec Duży. A nad nimi dumnie wznosi się Barania Góra.
     Pierwszym wybranym punktem naszej duchowej podróży była Jasna Góra – Kaplica Cudownego Obrazu. Niezwykłych przeżyć i wrażeń doznaliśmy w Rychwałdzie – w Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej, gdzie każdy z nas otrzymał namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości. Nie mogliśmy pominąć Wadowic, chociaż byliśmy w rodzinnym miejscu Karola Wojtyły niejednokrotnie. Podziwialiśmy nowoczesne interaktywne muzeum i wspólnie raz jeszcze przeżyliśmy z naszym Patronem Jego drogę Pielgrzyma z domu rodzinnego aż do domu Ojca.


     Poza naszym miejscem zamieszkania na czas podróży, szkoły w Ciścu, unikalnym, wręcz fenomenalnym punktem jest „kościół jednej doby”, zwany również „cudem jednej doby” – Kościół p.w. Świętego Maksymiliana Kolbe. Jest to kościół wzniesiony w okresie Polski Ludowej dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ofiarności i odwadze ciśczan i ich duchowemu przywódcy, w ówczesnym 1972 roku nieustraszonemu księdzu, przysłanemu z Zawoi przez kardynała Karola Wojtyłę, Władysławowi Nowobilskiemu. Zachwycaliśmy się kapłanem emanującym ogromną miłością, spokojem, wyrozumiałością i charyzmą. Takiego wydała Ziemia Tatrzańska, a arcybiskup Karol Wojtyła wyświęcił na księdza.
     Niezatarte wspomnienia pozostawiła wyprawa do Szczyrku, na Skrzyczne, na najwyższą górę Beskidu Żywieckiego (1257m n.p.m. ). Nie lada wysiłkiem była wspinaczka do Sanktuarium na Górce – Kościoła Matki Boskiej Królowej Polski oraz spacer na Matyskę (góra o wysokości 609 m n.p.m.), miejsce zwane Golgotą Beskidów, na trasie której znajdują się stacje drogi krzyżowej. Rzeźby stacji wykonane są według projektów prof. Mieczysława Dźwigaja.
    Opisane powyżej miejsca były naszą pielgrzymką do miejsc świętych. Chcieliśmy w ten sposób podziękować Panu za naszą dużą rodzinę – społeczność Progimnazjum im. Jana Pawła II, za 20 lat owocnej pracy, za naszych przyjaciół, nasze rodziny i nas samych.
    Poza możliwością kontemplacji nasza podróż była bogata w różnorodne rozrywki. Zwiedziliśmy kopalnię srebra w Górach Tarnowskich, Browar w Żywcu, podziwialiśmy piękne widoki na Tatry z Gubałówki oraz narodowe, regionalne targowisko. Miłym akcentem po prawie tygodniowej „wytężonej pracy” były baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej. Uwieńczeniem podróży była Wieliczka i smaczny obiad w podziemiach w Kopalni Soli.
    Taką trasę i taki program z okazji 20- lecia progimnazjum przygotowała dla nas dyrektor Janina Wysocka, byśmy doświadczyli przeżyć papieża Jana Pawła II, o których mówił: „Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie”.
Wakacje – to piękny i niezbędny czas, który można poświęcić podróżom, książkom, a najważniejsze odpocząć po wytężonej pracy, by z nowymi siłami i pomysłami rozpocząć kolejny, dla naszej placówki 21 rok szkolny.

   Wicedyrektor Sabina Naruniec